Andrea Boldišová – stážistka ázijskej kultúry

Autor: FMK UCM v Trnave | 20.3.2012 o 11:45 | (upravené 27.3.2012 o 20:32) Karma článku: 2,97 | Prečítané:  866x

Táto sympatická vysokoškoláčka pochádza z Veľkého Krtíša. Ak sa práve nenachádza v Ázii, môžete ju stretnúť v Bratislave, kde už niekoľko rokov žije alebo v Trnave, kde  študuje na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda. Andrea (22) neváhala a požiadala o prerušenie vysokoškolského štúdia na dva semestre. Jej túžbou bolo absolvovať stáž v Ázii.

Tradičná svadba ostrova KarimunTradičná svadba ostrova KarimunAndrea Boldišová

 

Kedy sa u teba prvýkrát objavila myšlienka absolvovať pracovnú stáž?

Nič som vopred neplánovala. Všetko to bolo spontánne, keďže konkrétne som o stáži začala uvažovať iba niekoľko mesiacov pred jej samotným uskutočnením. Musím však priznať, že už od obdobia puberty som mala veľa cestovateľských a iných snov, ktoré som postupne plánovala aj zrealizovať. Vždy som chcela spoznávať rôzne krajiny a kultúry, predovšetkým tie mimoeurópske, miestnych ľudí, vidieť a dokumentovať ako žijú... Mojou prioritou je preto zažívať, zbierať cenné skúsenosti a naučiť sa veci, ktoré sa v škole človek nikdy nenaučí.

Pracovné stáže na UCM organizuje AIESEC, predpokladám, že aj ty si využila ich služby.

Áno. Obe stáže, ktoré som doteraz absolvovala, boli prostredníctvom medzinárodnej študentskej organizácie Aiesec. Prvou stážou bola manažérska v Číne, druhá zase rozvojová v Indonézii. Obe boli výnimočné a veľmi rozdielne, ale predovšetkým indonézska mi veľmi prirástla k srdcu.

Ako prebieha výberové konanie na pracovnú stáž?

Ešte pred samotným hľadaním stáže som musela prejsť niekoľkými výberovými kolami: Assesment Center, testy z cudzích jazykov a interview v slovenčine a v angličtine. Zároveň som sa zúčastnila aj medzinárodnej Aiesec konferencie, ktorá bola tiež jednou z podmienok a predpríprav na stáž.

Čo bolo tvojou hlavnou pracovnou náplňou?

V Číne som pracovala v hoteli, v oblasti Guest Relations a marketingu. Bola to výborná skúsenosť, nielen pracovná, ale hlavne životná. Najväčším prínosom bola pre mňa možnosť každodennej komunikácie v cudzích jazykoch, v angličtine, nemčine, taliančine a neskôr som sa naučila aj základy čínskej mandarínčiny. Mesiace strávené v Číne som vnímala aj ako silnú životnú skúsenosť a spôsob ako porozumieť Číňanom, ich životu a rozdielnej mentalite... Aj napriek tomu, že práca v hotelovom manažmente v štýle „high society" nebola úplne mojou šálkou kávy, som za túto skúsenosť vďačná. Neskôr som potrebovala zmenu, a to bol hlavný dôvod, prečo som si vybrala Indonéziu. Pracovala som pre neziskovú organizáciu na ostrove Jáva, zameranú na rozvoj miestnych komunít, prostredníctvom ochrany životného prostredia a ekoturizmu. Naša nadácia má mnoho aktivít, na ktorých som mala možnosť zúčastňovať sa, zbierať skúsenosti a vždy prinášať nové myšlienky do projektov. Snažili sme sa hľadať spôsoby, ako pomáhať miestnym komunitám, chudobným ľuďom, rybárom, poľnohospodárom, ukázať im cestu, ako zveľaďovať životné prostredie a mať z neho benefity. Mojou úlohou bolo aj dokumentovať ich život a pomáhať v oblasti marketingu. Naučila som sa cenné informácie o ochrane a rozvoji životného prostredia v Indonézii, mala som možnosť vidieť a aj na vlastnej koži pocítiť, ako žijú viac či menej chudobní ľudia, dozvedieť sa ich problémy a snažiť sa ich vyriešiť. Bola to naozaj jedinečná skúsenosť, ktorá ma neobohatila iba profesionálne, ale hlavne osobnostne a duchovne.

Kedy si vycestovala do Číny a na aké dlhé obdobie?

Do Číny som prišla koncom marca 2011 a zotrvala pol roka. V Indonézii od októbra do decembra.

Čínu si si vybrala zámerne, alebo to bola len jedna z možných alternatív?

Pravdupovediac, pôvodne som snívala o tom, že pôjdem do Indie, avšak na poslednú chvíľu som sa rozhodla pre Čínu, ktorá ma tiež lákala. Indonéziu som v pláne nemala, nápad prišiel až počas pobytu v Číne. Ale teraz môžem s istotou povedať, že voľba Indonézie bola najlepším rozhodnutím, ktoré som mohla urobiť.

Aké voľnočasové aktivity si preferovala v Ázii? Dostávala si na živobytie aj nejaký finančný príspevok?

Väčšina mojich voľnočasových aktivít bola spojená s cestovaním, a hlavne v Indonézii som mala možnosť užívať si krásnu prírodu, čo bola aj súčasť mojej práce. Spolu s priateľmi či kolegami sme si robili výlety do hôr, na „stratené" ostrovy, sopečné pohoria, vodopády, alebo sa len tak túlať po okolí a obdivovať bohatú flóru a faunu.

V Číne, keďže išlo o manažérsku stáž, som dostávala mesačný plat. Rozvojová stáž v Indonézii bola založená na báze dobrovoľníctva, ubytovanie a strava boli hradené.

Ktoré zaujímavé miesta si doteraz navštívila?

V Číne som cestovala v provinciách Guangdong, Guangxi a Yunnan. Okrem spomínaných provincií som niekoľkokrát zavítala aj do Hong Kongu, Macaa a okolitých ostrovov. Zopár týždňov som strávila aj v severnej časti Vietnamu, kde som mala možnosť vidieť nádherné miesta ako Halong Bay, tradičnú Sapu, ostrov Cat Ba, Hanoi, HaiPhong,... V Indonézii som bývala na ostrove Jáva v tradičnej indonézskej rodinke, kde som navštívila niekoľko miest v centrálnej a východnej oblasti, sopečné pohoria Bromo, Merapi, čarovný ostrov KarimunJawa a niekoľko okolitých ostrovčekov. A naozaj čarovné miesta sú ostrovy Bali a Gili Terawangan.

Pre mňa predstavuje Ázia určité čaro exotiky, ako si sa s ňou stotožnila ty?

Naučila som sa, že začiatky sú ťažké všade. Snažila som sa a stále sa snažím porozumieť rozdielnej kultúre, životným podmienkam, medziľudským vzťahom, spoločenským pravidlám či náboženstvu. Niekedy bola problémom aj jazyková bariéra. Avšak k čomu som dospela a naučila sa, je hlavne rešpektovať, prispôsobiť sa, uskromniť sa...

V ázijskej kultúre si sa „našla", vedela by si si tam predstaviťaj svoju budúcnosť?

Ázijská kultúra je zaujímavá, a hlavne veľmi odlišná od tej našej. Naučila som sa veľa, ale aj napriek tomu je tu ešte mnoho vecí, na porozumenie ktorých potrebuje človek dlhší čas. Odpoveď na otázku, či som sa v nej našla, je jasná: určite áno, a v mnohom mi je veľmi blízka. Predstava budúcnosti? Tou si nie som až taká istá..., ale v živote je možné skutočne všetko.

Aké iné sú tvoje hlavné priority do budúcna?

Budem pokračovať v štúdiu (letným semestrom štvrtého ročníka), samozrejme popritom pracovať, a neskôr uvidím, čo mi život prinesie. Moje priority do budúcna sú hlavne žiť tak, aby som so sebou bola spokojná, mať okolo seba svojich blízkych a priateľov, venovať sa práci, ktorá ma baví, napĺňa a má prínos aj pre iných. A hlavne brať život taký, aký je.

Ingrid Sojková, 2.ročník, Masmediálna komunikácia, FMK UCM

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?